Povijest

Glinsko školstvo po svojim početcima usko je vezano za tzv. Vojnu krajinu, posebno vojno područje sa stalnom vojskom kao obranom od Turaka. Od polovice 17.st. Vojna je krajina administrativno zaseban teritorij pod njemačkom upravom na kom se počinje razvijati školstvo odvojeno od školstva u ostalim dijelovima Hrvatske. Počinju nicati prve škole Vojne krajine.

Odredbom carice Marije Terezije iz 1764.g., a prema djelu A. Cuvaja „Povijest školstva kraljevina Hrvatske i Slavonije“, Glina iste godine dobiva školu. Prema podacima Arhiva Hrvatske škola u Glini proradila je 1765.g., dok u jednom rukopisu s konca 19.st. koji je u vrijeme Domovinskog rata nestao, stoji: „Godine 1763. bijaše u Glini trivijalna škola osnovana i u jednokatnu drvenu zgradu smještena…“.

Naredbom cara Franje I. 1820.g. izgrađena je nova školska zgrada u koju su išla djeca iz Gline i okolnih sela sve do 1968.g. 1810.g. za francuske uprave otvorena je djevojačka učionica koja je bila smještena u istoj zgradi s dječacima, a polazile su je djevojčice iz Gline, Jukinca i Donjeg Selišta. Godine 1856. u glinskoj školi uveden je četverorazredni sustav, a 1873.g. osnovana je osmorazredna građanska škola.

Između dva svjetska rata glinsko područje napučeno je, ali privredno i kulturno nerazvijeno. Većina školskih zgrada u lošem je stanju, a osnovno školstvo i pored Zakona o narodnim školama Kraljevine Jugoslavije iz 1929.g. kojim je određeno obavezno osmogodišnje školovanje, ostaje četverogodišnje.

Svršetkom Drugog svjetskog rata obavezno je osnovno školstvo četverogodišnje, a od 1947.g. sedmogodišnje s tim da niža gimnazija u Glini postaje sedmogodišnja škola. Od 1951.g. obavezno osnovno školovanje traje osam godina, a u potpunosti je ostvareno 1960.g. jer je do tada radila jedna osmogodišnja, 38 šestogodišnjih i 11 četverogodišnjih osnovnih škola.

1968.g. izgrađena je nova školska zgrada u kojoj se i danas izvodi nastava. Do Domovinskog rata na području grada Gline nastava se izvodila u 8 osmogodišnjih i 20 područnih škola u kojima je nastavu polazilo oko 2300 učenika. Ničim izazvanim ratom ratna stradanja ostavila su dubok trag na glinsko školstvo. Što zbog vandalskog odnosa prema školama onih koji su nas protjerali s kućnog praga, što zbog ratnih i poratnih događanja danas su gotovo sve školske zgrade na području Grada porušene ili devastirane, a broj učenika višestruko je smanjen.

S cijelog područja Grada Gline danas učenici polaze nastavu u OŠ Glina i PŠ Maja.

« Travanj 2024 »