Međunarodno istraživanje računalne i informacijske pismenosti

Naša je škola odabrana u uzorak škola uključenih u istraživački projekt Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja. Radi se o međunarodnom istraživanju ICILS (International Computer and Information Literacy Study), prvom međunarodnom komparativnom istraživanju o pripremljenosti učenika za život u informatičkom dobu.

Ovo se istraživanje provodi u 20 zemalja diljem svijeta, a cilj mu je ispitati sposobnost pojedinca da se služi računalom kako bi istraživao, stvarao i komunicirao kao aktivni sudionik u svome domu, u školi, na radnom mjestu i u široj zajednici.

U Hrvatskoj je za ovo istraživanje odabrano 180 škola, a Osnovna škola Glina jedna je od njih. Sudjelovat će 20 učenika osmih razreda, koje je Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje izabrao prema popisu iz e-matice, a ispitni će moduli obuhvatiti računalnu i informacijsku pismenost, odnosno korištenje računala za komunikaciju i upravljanje informacijama. Rezultati ovih testova neće se ocjenjivati i ni na koji način neće utjecati na ocjene učenika sudionika. U skladu s pravilima Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja, svi podatci prikupljeni u ICILS istraživanju čuvat će se u strogoj tajnosti, svi će sudionici ostati anonimni, a odgovori pojedinih učenika ili ukupni rezultati škole neće se objaviti ni u jednom ICILS izvješću.

Svi učenici koji su odabrani za sudjelovanje u istraživanju trebaju imati pismenu suglasnost roditelja, a testiranje će biti u našoj školi  u četvrtak 21. ožujka 2013. s početkom u 9 sati. Učenici koji sudjeluju u ovom istraživanju taj će dan biti oslobođeni nastave.

objavio: Bernarda Tonković Kuzmić   datum: 19. 3. 2013.