Healthy mind, body & environment

Osnovna škola Glina od rujna, 2020 do kolovoza, 2023 sudjelovat će u Erasmus+ projektu "Healthy mind, body and environment". U ovom projektu škola će surađivati s još 4 europske škole iz Francuske, Grčke, Latvije i Španjolske.

Razvoj europskog građanina jedan je od glavnih izazova obrazovanja današnjice. Ovo učenje može imati različite aspekte, poput brige o svom tijelu, svom umu, ali također i okolini koja nas okružuje. Kako pomoći učenicima koji postaju sve više neaktivni prekomjernom uporabom videoigara, ali i društvenim podjelama  koje ne daju svima iste mogućnosti jedno je od značajnijih pitanja na koje treba odgovoriti.

Cilj ovog projekta bit će zajednička suradnja svih partnerskih škola kako bi poboljšali svakodnevni život naših učenika, ali i živote drugih, obogaćujući se umno, tjelesno i kulturno učeći o svima nama u europskom kontekstu. Ovim školskim partnerstvom želimo postići da učenici i učitelji obogate svoj um i počnu više brinuti o svom tijelu kroz razvijanje novih vještina, samopoštovanja, te izgradnju vlastite osobnosti, da steknu znanja o zemljama koje nas okružuju, ali i o svim temama kojima se projekt bavi, da osvijeste učenje kroz proces komunikacije i razmjene vještine i znanja s vršnjacima.

Tijekom provođenja ovih aktivnosti učenici će samostalno realiziraju neke od projektnih aktivnosti, a zatim prezentirati rezultate, napredak projekta i sve ono što su naučili ostalim učenicima škole, učiteljima, roditeljima i lokalnoj zajednici. Tijekom mobilnosti planirat će se posjet nastavi, upoznavanje sa školskim sustavima zemalja partnera, kao i otkrivanje kulturnih i prirodnih ljepota gradova i država koje ćemo posjetiti. Planirani smještaj učenika tijekom mobilnosti bit će u obiteljima učenika škole domaćina, a tijekom boravka učenika u zemlji partneru održat će se sati učenja jezika zemlje domaćina što će omogućiti stjecanje novih jezičnih vještina važnih za lakšu komunikaciju i boravak.

Većina projektnih aktivnosti bit će odrađena putem internet stranice, bloga projekta, kao i putem europske platforme Etwinning. Ovim školskim partnerstvom želimo se maknuti od tradicionalne učionice i načina poučavanja kako bismo učili bolje i na drugačiji način, posebno korištenjem novih tehnologija. Provođenje projektnih aktivnosti u većem broju razreda u školi povećat će želju i interes učenika i učitelja za sudjelovanjem u ovakvim projektima te se nadamo se da će provođenje ovog projekta također biti simbol snažnih i trajnih prijateljstava za sve njegove sudionike.

Partneri na projektu:

1. Francuska, Ecole Jules Ferry Bolbec, Bolbec;
  2. Grčka, Primary School of Loutraki-Pella, Loutraki of Pella;
  3. Latvija, Jumpravas pamatskola, Jumpravas pagasts, Ogres novads

Logo projekta:

This project has been funded with support from the European Commission. This publication reflects the views only of author, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.

Mobilnost u Latviju

Učenici 8.razreda naše škole u pratnji učiteljica Vedrane Miljuš i Anite Javornik Baltić boravili su od 09. do 13. svibnja 2023. u Latviji na posljednjoj mobilnosti unutar Erasmus+ KA229 školskog partnerstva "Healthy mind, body and environment". Uz naše učenike i učitelje na mobilnosti su sudjelovale partnerske škole iz Grčke i Francuske. Tijekom boravka učenici su sudjelovali u projektnim radionicama, upoznali se s kulturom i običajima Latvije, novim prijateljima, gastronomijom te bili na nekoliko izleta. Zahvaljujemo se školi domaćinu što su našim učenicima omogućili jedno prekrasno iskustvo koje će pamtiti cijeli život.

:: opširnije ::

objavio: Zoran Kirinić  datum: 28. 6. 2023. 17:01