Bili smo u Vukovaru

13. i 14. studenoga učenici osmih razreda zajedno sa svojim razrednicama i pedagogom škole bili su na terenskoj nastavi u gradu Vukovaru. Prvi dan poslušali smo predavanja na temu "Domovinski rat" i "Bitka za Vukovar", obišli smo i Gradski muzej Vukovar te Muzej Vučedolske kulture. Drugi dan bio je rezerviran za obilazak memorijalnih lokaliteta: Kukuruzni put, vukovarsku bolnicu, masovnu grobnicu "Ovčara", MCDR  Vukovar, memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata. Na kraju boravka poslušali smo predavanje "Škola mira" koja potiče učenike da nakon učenja o Domovinskom ratu i događajima na prostoru Vukovara završe posjet u pozitivnom ozračju, svjesni da je mir ono čemu trebaju težiti, i kao pojedinci i kao narod. Nakon predavanja odigran je kviz znanja  na  kojem su učenici pokazali što su sve naučili na terenskoj nastavi. Našu školu predstavljali su Marta Medved i Marko Marović koji su osvojili prvo mjesto.

Prije nekoliko dana posjetili smo Vukovar. Grad koji je najteže stradao u Domovinskom ratu, ali isto tako i grad heroj. Putovanje je bilo dugo i zabavno. Autobus je bio pun naših vršnjaka pa smo se svi zajedno družili. Kiša je sipila većinu vremena. Vani je zavladao hladan vjetar.

Stigavši u Vukovar krenuli smo obilaziti muzeje, spomenike i groblja, bolnicu. Vukovarska bolnica je mjesto koje je spašavalo živote velikog broja djece, civila i branitelja. Hodnik te bolnice nije preuređivan. Ostao je isti kao i za vrijeme rata. Vojnici koji su nam vodili predavanja bili su puni emocija. To su ljudi koji su se borili za Vukovar preživljavajući sve te strahote. Najviše mi se svidjela Spomen soba na Ovčari. Na stropu se nalazi 261 zvjezdica koja označava poginule, nevine ljude na tom mjestu. Svaka zvjezdica označava jednog, a želi im vječni mir i spokoj.

Iako je grad Vukovar bio skroz uništen, zapaljen, opljačkan, on se polako budi! Uložen je veliki trud, rad i volja za obnovom. Već sada, 26 godina nakon rata, on izgleda puno bolje! No, svratimo temu malo na moj grad. Glina je za vrijeme Domovinskog rata također puno propatila i bila uništena, ali  nekog velikog oporavka još i danas nema.

Katja, 8.b

objavio: Bernarda Tonković Kuzmić   datum: 15. 11. 2017.

« Ožujak 2024 »